Doppler

Kim Hiorthøy – ilustrował książki dla dzieci E. Loe

 

Zupełnie przypadkiem trafiłam na Erlend’a Loe. Najpierw w czasie studiów, kiedy zafascynowany nim Szwed polecił mi „Naiwny.Super” i teraz po latach, kiedy wśród przecenionych książek za 10 zł leżał „Doppler”.

Humor Loe bardzo mi odpowiada – ironiczny, ale mimo wszystko życzliwy. Absurdalne „story” i spojrzenie na świat krytycznym okiem, to chyba cechy charakterystyczne jego opowieści.

„Doppler” czyli ogólnie mówiąc, to historia Norwega, który postanawia oderwać się od tradycyjnego, uporządkowanego życia w mieście, z rodziną, zamieszkuje w lesie. Adoptuje małego łosia (po uprzednim zabiciu jego matki), nazywa go Bongo i traktuje go jak psa, jak najlepszego przyjaciela.  Nie powiem więcej, bo czy to już nie brzmi intrygująco? Polecam – czyta się szybko i przyjemnie, mimo wielu gorzkich stwierdzeń i dewiz jak np. „Wszystko, co ludzkie, jest mi obce”.

Fragment: Problem z ludźmi polega na tym, że gdy tylko wypełnią jakiś pokój widzi się ludzi, a nie pokój. Wystarczy, że pojawi się jeden człowiek, a duże, puste przestrzenie przestają być dużymi, pustymi przestrzeniami To człowiek wyznacza kąt widzenia. A kąt widzenia człowieka jest prawie zawsze skierowany na innych ludzi. W ten sposób powstało złudzenie, że to człowiek jest najważniejszą istotą na ziemi. Bardzo dziwne złudzenie. Może się przecież kiedyś okazać, że najważniejsze są łosie. Może to wy wszystko wiecie najlepiej – mówię do Bongo, – ale jesteście wyjątkowo cierpliwe. Naturalnie wątpię w to, ale kto wie? W każdym razie to nie mogą być ludzie. W to nie wierzę.”

 

Reklamy

2 myśli w temacie “Doppler

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s